Bilimsel Kanıtlar  

 

Ağırlıklı battaniyeler uzun yıllardır; anksiyete, otizm spektrum bozukluğu,pediatri, geriatri, insomnia gibi alanlarda destek terapi olarak kullanılmaktadır. İlgili bilimsel makalelerde, uyku kalitesi ve duygu durumu üzerindeki etkisine detaylı bir şekilde yer verilmiştir. YUYU, dokunma uyarısının gücü ile derin–bası simülasyonu yaparak vücuttaki bası noktalarını terapötik olarak uyarır. Böylece uykuyu ve duygu durumunu sakinleştirmeye buna bağlı uyumaya destek olur.

Koltukta dinlenirken, yatakta kitap okurken, meditasyon yaparken hatta dişçi koltuğu gibi kendinizi en rahatsız hissettiğiniz durumlarda bile kullanılabilir. 

 

Ağırlıklı Battaniyelerin Olumlu Etkileri 

 
 
 
İşveç’te Göthenburg Üniversitesi tarafından 2015 yılında yapılan ve Journal of Sleep Medicine & Disorders Dergisinde yayımlanan araştırma, ağırlıklı battaniyelerinin (weighted blanket) uyku sorunları olan bireylerde kullanımıyla ilgili ilk bilimsel araştırmadır.

 
 
 
Bu araştırmaya, 20-66 yaşlarında kronik uykusuzluk şikâyeti olan 33 kişi katılmıştır ve sonuçlar şöyledir:
 
Kronik uykusuzluk şikâyeti olanlarda, uyku kalitesi,ağırlıklı battaniye kullanımıyla artış göstermiştir ve çalışmaya alınan bireyler arasından ağırlıklı battaniye kullanan kişilerde hiçbir yan etki görülmemiştir.

 
 
 
Çalışmaya katılan kişiler uyku sırasında daha az hareket ettiklerini ve buna bağlı olarak daha sakin ve huzurlu uyuduklarını ifade etmişlerdir. Katılımcılar arasında olumlu duygu durumu sağladığını ve kaygıyı giderdiğini belirtenler de olmuştur. Bu etkiler, ağırlıklı battaniyelerin taktil (dokunsal) ve proprioseptif (derin duyusal) uyaranları hedeflemesini destekler. Ağırlıklı battaniyelerin, uyku kalitesini arttırıcı, yenilikçi, ilaç dışı ve tamamlayıcı bir araç olduğu söylenebilir.
 
 
 
Tüm bu bulgularla, ağırlıklı battaniyeler tarafından sağlanan ek bası ile bireylerde sakinleştirici bir etki yarattığı, ajitasyonu azaltıp kaliteli bir uyku sağladığı sonucuna varılmaktadır. Etkili sonuç almak için en önemli nokta, battaniyenizin vücut indeksinize göre seçilmesidir; battaniyeniz ne çok ağır, ne de çok hafif olmalıdır. 
 
 
 

Journal of Occupational Therapy in Mental Health

2008 yılında Journal of Occupational Therapy in Mental Health isimli tıp dergisinde yayınlanan, 32 erişkin birey ile yapılan bir araştırmada, ağırlıklı battaniye kullananların %63’ü azalmış kaygı düzeyleri bildirmişlerdir.  Battaniyeyi kullanan katılımcıların, stres ve endişe ölçümleri, ağırlıklı battaniye kullanmayanlara göre anlamlı ölçüde azaldığı gözlenmiştir.

Kaynak

 
  

 

 

 
 
 

Journal of Alternative & Complamantry Medicine Dergisi

 
Journal of Alternative & Complamantry Medicine Dergisinde 2004 yılında; uyku sorunu, ağrı ve stres şikâyeti olan 12 kişiyle yapılan bir çalışmada ağırlıklı battaniyelerin faydalarına yer verilmiştir. Vücudun “topraklanma” (grounding) etkisinin uyku sırasında kortizol seviyesini azalttığı ve kortizol hormon salgısını vücudun 24 saatlik sirkadien ritim profiline senkronize ettiği gösterilmiştir. Bu etki sayesinde çalışma olgularının ağrı ve stres bildirimlerinin azaldığı bildirilmiştir.

Kaynak

 
 
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR